Утрински Весник
Свет

(Видео) Експлозија одекна во целиот град: детонирана подводната мина кај Риека

(Видео) Експлозија одекна во целиот град: детонирана подводната мина кај Риека

Во 13 часот и 17 минути на отворено море, среде Кварнерскиот залив, беше детонирана подморската мина, останата од Втората светска војна, која утрово во 9 часот беше извлечена од пристаништето во Риека.

dobivaj vesti na viber

Иако се случила на значително растојание од Риека, експлозијата одекнала силно низ градот.

Полициската управа Приморје-Горски Котар утрово објави видео снимка од противбродската мина од пристаништето во Риека, а поради нејзино отстранување, градот денеска беше речиси парализиран.

Можете да прочитате

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Путин: Распоредуваме тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Невреме во Хрватска, град и снег ги побеле населбите покрај Јадранот