Утрински Весник
Свет

Се урна зграда во Индија, се стравува дека се затрупани 12 лица

Се урна зграда во Индија, се стравува дека се затрупани 12 лица

Спасувачите извлекоа 12 лица, меѓу кои две деца, од урнатините по уривањето на станбена зграда во северниот индиски град Лакнау, но се стравува дека најмалку 12 жители се заробени, соопшти денеска локалната полиција.

dobivaj vesti na viber

Полицијата се уште не ги коментирала потенцијалните причини за несреќата, објави Ројтерс.

„Досега извлековме 12 лица, меѓу кои и две деца, ниту едно безживотно тело не е извлечено“, изјави директорот на полицијата на индиската држава Утар Прадеш, Д.С. Чаухан.

Британската новинска агенција наведува дека индиските телевизиски канали покажале куп урнатини и полициски екипи кои трагаат по преживеани.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина