Утрински Весник
Свет

Силен земјотрес ја погоди Аргентина

Силен земјотрес ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди аргентинската провинција Сантијаго дел Естеро, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

dobivaj vesti na viber

Како што е наведено, земјотресот се случил на длабочина од 611 километри, јави Ројтерс и пренесе Танјуг.

Засега не се објавени информации за евентуална материјална штета или повредени во земјотресот.

Можете да прочитате

Српски сеизмолог: Секоја активност на анадолската плоча предизвикува активност и на Балканот

И Грција подаде рака за помош на Турција

Кадиров: По Украина, Полска е на тапет