Утрински Весник
Свет

Пригожин: Нека излезат тие што планираат да ме убијат, спремен сум да помогнам

Пригожин: Нека излезат тие што планираат да ме убијат, спремен сум да помогнам

Основачот на групата „Вагнер“ Евгениј Пригожин изјави дека е информиран дека украинскиот претседател Володимир Зеленски и ЦИА планираат да го убијат и додаде дека тоа се смета за добра идеја.

dobivaj vesti na viber

„Да, бев информиран, ми рекоа од прес-службата. Идејата им е одлична. Се согласувам дека е време Пригожин да биде ликвидиран. Ако некој ми пријде, сигурно ќе помогнам”, иронично рекол основачот на „Вагнер” според неговата прес-служба на „Телеграм“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски разговараше со директорот на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) на САД, Вилијам Барнс, кој го посети Киев минатата недела, за обидот за атентат врз основачот на групата „Вагнер“, изјави претседателот на „Ние сме заедно со Русија“, движењето Владимир Рогов, пренесува ТАСС.

„Едно од барањата на Зеленски е убиството на основачот на „Вагнер“, Пригожин“, рече Рогов и додаде дека неговото убиство ќе биде ефективно бидејќи Украинците се навикнати да водат војна користејќи пропаганда, а Пригожин има голема улога во информациониот простор.

Според него, доколку Пригожин биде убиен, тие не би морале да составуваат никакви списоци со санкции или да воведат нови санкции против групата „Вагнер“.

„Сето тоа не функционира, особено кога станува збор за луѓе кои немаат имот во САД“, рече Рогов и додаде дека неговото убиство ќе го претстави како убиство на „најдобриот човек кој е достапен во медиумите.

На 20 јануари, координаторот за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, изјави дека САД одлучиле да ја прогласат групата „Вагнер“ за меѓународна криминална организација и наскоро ќе воведат нови санкции против групата.

Пригожин и групата „Вагнер“ претходно беа на разни списоци со санкции на американските власти.

Можете да прочитате

УНРВА го обвинува Израел дека мачел нејзини вработени за да ги признаат своите врски со Хамас

Апсења поради планирање напад на концертна сала во Брисел

Писториус: Апсурдни се тврдењата на Кремљ дека Германија планира војна со Русија