Утрински Весник
Свет

Саркози за Путин: Кога мавтате со црвена крпа пред носот на бик, немојте да се чудите ако тој ве нападне

Саркози за Путин: Кога мавтате со црвена крпа пред носот на бик, немојте да се чудите ако тој ве нападне

Поранешниот француски претседател Никола Саркози рече дека политичарите кои велат дека е невозможно да се разговара со Путин едноставно никогаш не го направиле тоа.

dobivaj vesti na viber

Според него, претседателот на Русија бил испровоциран да ја нападне Украина.

„Кога мавтате со црвена крпа пред нос на бик, немојте да се чудите ако ве нападне, изјави поранешниот француски претседател во интервју за „BFM-TV“.

Тој изјави дека во руската војна против Украина веќе загинале 500.000 луѓе.

Тој исто така истакна дека Русија и рускиот лидер се агресори, а Украина е жртва, како и дека светот треба да размисли како да ја прекине војната.
Според него, постојат две опции, од кои едната е уништување на Русија.

„Но, ние нема да ја уништиме втората по големина нуклеарна сила во светот, инаку светот ризикува да се лизне во тотална војна“, рече тој.

Претходно Саркози изјави дека Украина треба да одбие да влезе во НАТО и ЕУ и повика на мировни преговори како единствено решение за прекин на конфликтот.

Исто така, тој ги оцени намерите на Украина да го ослободи Крим како „илузорни“, пренесуваат медиумите во регионот.

Можете да прочитате

Москва: Реципрочните мерки се подготвени, ако Западот го искористи приходот од замрзнатите руски средства за помош на Украина

Норвешка почна истрага за посвојувањето деца од странство, но тоа сепак е дозволено

Манфред Вебер реизбран за претседател на ЕПП