Утрински Весник
Свет

Путин во Турција ќе се разговара за сите аспекти на трговските односи

Сите нијанси на трговските односи со Турција ќе бидат разгледани за време на претстојната посета на претседателот на Руската Федерација Владимир Путин на земјата, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков. Според турски медиуми, Путин ќе ја посети Турција на 12 февруари. Песков потврди дека се подготвува посета, но не прецизираше датум. „Сите овие прашања ќе бидат на дневен ред“, одговори Песков на новинарско прашање дали ќе се разговара за прашањето за плаќањата, постигнување конкретни договори за создавање на руско-турска банка и патната карта за создавање на гасен центар. „Ќе се разговара за трговските и економските односи од сите аспекти“, додаде тој. – Турција е наш важен трговски и економски партнер и секако дека на дневен ред ќе бидат сите нијанси на овие односи, рече Песков. Дипломатски извор претходно за ТАСС изјави дека Анкара планира да разговара за изградба на гасен центар и попуст на цената на рускиот природен гас за време на посетата на Путин на Турција. Меѓу можните теми се и проблемите со плаќањата преку турските банки, на кои наидоа руските компании. Според турското Министерство за надворешни работи, ќе се разговара и за ситуацијата во Сирија и Газа, како и изградбата на нуклеарната централа Акују и коридорот за жито во Црното Море.

Можете да прочитате

Медведев: Руските сили би можеле да тргнат да го освојуваат Киев

Кличко бара Германија да и испрати на Украина ракети со долг дострел

„Сака да биде холивудски каубој“: Се огласи Кремљ откако Бајден го нарече Путин „луд кучкин син“