Утрински Весник
Македонија

Кадровската комисија на АА му предлага на премиерот разрешување на министирте Алиу и Меџити

Кадровската комисија на Алијансата за Албанците, составен од 7 члена, како единствен орган на АА за кадровски прашања, со мнозинство од 5 гласа, одлучи да му предложи на премиерот разрешување на министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу и министерот за здравство Фатмир Меџити.

Оваа одлука е донесена затоа што преку моќта на министерската функција, но без партиска позиција, двајцата министри спроведуваат дејствија кои се во спротивност со етичкиот кодекс, вклучително и уцени и притисоци врз членовите на АА и вработените, како и денешното јавно кокетирање со ВМРО-ДПМНЕ, посетувајќи го нејзиниот министер.

Можете да прочитате

(Видео) Васко Тодоров: Факт е дека Пендаровски е единствениот што се сети да даде државно признание на К-15

По вторпат ослободителна пресуда за Мијалков за „Трезор“

Лозановска: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи никогаш да се прави пиар со болни