Утрински Весник
Спорт

Тијаго Силва добива нов договор од Челси

Тијаго Силва добива нов договор од Челси

Тијаго Силва ќе го продолжи договорот со Челси за уште една година, тврди британски „Гардијан“. Бразилскиот дефанзивец има договор до крајот на сезоната, но лондончани му понудија нов договор на 38-годишниот играч. Клубот сака да продолжи да се потпира на неговото искуство и лидерските способности.

dobivaj vesti na viber

Челси продолжува да прави големи промени во одбраната, но Силва останува константа. Минатото лето „сините“ ги загубија Антонио Рудигер и Андреас Кристенсен, кои си заминаа како слободни играчи. Реакцијата беше потписот на Калиду Кулибали и на Весли Фофана, а во јануари пристигна и Беноа Бадијашил.

Без разлика на промените, Тијаго Силва останува срцето на одбраната во тимот од „Стемфорд бриџ“. Поранешниот дефанзивец на Милан и на Пари Сен Жермен се претстави на високо ниво од неговото доаѓање во септември 2020 година.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања