Утрински Весник
Македонија

Претрес во Штип, пронајдени разни видови дрога, определен притвор за дилерот

Претрес во Штип, пронајдени разни видови дрога, определен притвор за дилерот

СВР Штип до Основното јавно обвинителство Шти поднесе кривична пријава против 42-годишниот А. П. од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

„Имено, по преземените оперативни мерки било дојдено до сознание дека пријавениот во текот на 2023 година набавувал разни видови наркотици, кои во неговите дом и продажен објект во Штип им ги продавал на наркозависници. При претрес во неговиот дом и други простории на 12.9.2023, извршен со судска наредба, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Штип го затекнале Х. Д. (27) од Штип кому му продал марихуана што била пронајдена при преглед кај него. Исто така, при претресот во домот и продажниот објект биле пронајдени и одземени марихуана, кокаин, амфетамин и светлокафеава кристална материја, соопшти МВР.

Лицето било задржано во полициска станица и заедно со пријавата бил изведен пред судија на претходна постапка, кој му определил мерка притвор во траење од 30 дена.

Можете да прочитате

(Видео) Стоилковски: Дали Артан Груби ја уортачи Македонија со бугарски мафијаш, кој се наоѓа во притвор?

Лица од Битолско фатени додека сечеле доводен бакарен кабел за напојување со електрична енергија

Почнува новата редовна авиолинија Скопје – Љубљана