Утрински Весник
Спорт

Првиот Кинез во историјата на Ф1 го продолжи договорот со Алфа Ромео

Првиот Кинез во историјата на Ф1 го продолжи договорот со Алфа Ромео

Кинескиот возач Џоу Гуанжу го продолжи договорот со тимот на Алфа Ромео на уште една година.

dobivaj vesti na viber

Гуанжу е првиот кинески возач во историјата на Ф1, а дебитираше за Алфа Ромео минатата година.

Во својата прва сезона освои четири бода и заврши на 18. место во генералниот пласман, додека оваа година веќе освои четири бода во најбрзиот циркус во светот. Имаше импресивни квалификации за трката на Големата награда на Унгарија, па трката во Хунгароринг ја започна од петтото место.

Тој ќе продолжи да вози за тимот заедно со Валтери Ботас.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања