Утрински Весник
Свет

Постоеле знаци што укажувале дека Коста имал растројство на личноста, велат психолози

Никој не го посетува момчето кое изврши масакр во Белград, во болницата не дошла ниту неговата мајка, пишуваат српските медиуми

Училишниот психолог Марија Миленковиќ за „Информер.рс објаснува дека прашање е само дали „некој сакал да види“ дека малиот Коста има некакви проблеми.

dobivaj vesti na viber

„Тоа можеа да го забележат и училиштето и родителите. Секако родителите биле тие кои морале прво да реагираат на индикаторите. Сигурна сум дека има некаква документација која ја кажува причината зошто Коста го сменил одделението“, вели таа.

И професорот по клиничка психологија д-р Радомир Чолаковиќ објаснува дека е неверојатно што никој не забележал нешто сомнително во однесувањето на Коста.

„Не можам да верувам дека психологот и педагогот од училиштето не забележале дека нешто не е во ред . Забележувам дека моите колеги многу зборуваат за теорија, а многу малку за пракса. Фактот дека Коста спиел во фотелја, а не во кревет, можеби укажува на тоа дека бил зависен од телевизија и компјутери, а кога тоа било забележано, некој морал да дејствува. Едноставно, има показатели дека некој има растројство на личноста, а за да се забележи тоа нарушување не мора да се биде психолог или психијатар“, вели д-р Чолаковиќ.

Коста уби девет ученици и чувар во белградското основно училиште.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград