Утрински Весник
Спорт

Полјаците во четири сета преку Србија до полуфинале на ЕП

Полјаците во четири сета преку Србија до полуфинале на ЕП

Полската одбојкарска репрезентација, предводена од српскиот тренер Никола Грбиќ ја совлада Србија со 3:1 (26:28, 25:15, 36:34, 25:17) за пласман во полуфиналето на Европското првенство.

dobivaj vesti na viber

Во меч со многу промени, Србите поведоа со 1:0 во сетови со 28:26, по што Полјаците вратија експресно во вториот сет, за потоа маратонскиот трет сет да го добијат со неверојатни 36:34 по шест сет-топки. Во одлучувачкиот сет, Полјаците, кои натпреварите по групи ги завршија без пораз беа убедливи за полуфинале против Словенија.

Во второто полуфинале ќе играат Франција и подобриот од вечерашниот дуел меѓу Италија и Холандија.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања