Утрински Весник
Свет

По враќање во Бразил, Болсонаро пак ќе оди на операција

По враќање во Бразил, Болсонаро пак ќе оди на операција

Поранешниот претседател на Бразил, Жаир Болсонаро ќе биде опериран кога ќе се врати во земјата од САД, изјави денеска неговиот лекар Антонио Маседо.

dobivaj vesti na viber

Тој за Ројтерс изјави дека очекува операцијата да биде извршена во февруари, иако Болсонаро се уште не објавил кога ќе се врати од Флорида, каде што е од крајот на минатата година.

Болсонаро веќе претрпе шест операции откако беше прободен со нож за време на изборната кампања во 2018 година, а четири од тие операции беа директно поврзани со нападот.

Можете да прочитате

Анкета: Повеќето Финци поддржуваат влез во НАТО без Шведска

Столтенберг: Русија да дозволи инспекција на нуклеарни постројки

Германија одобри испраќање постари тенкови во Украина