Утрински Весник
Магазин

Оливер Млакар го прослави својот 89-ти роденден

T 1.jpg

Хрватскиот телевизиски водител Оливер Млакар вчера го прослави својот 89-ти роденден.

Роден е во Птуј 1935 година. Од 1945 до 1953 година живеел во Осиек, во 1954 година дошол во Загреб, каде што студирал француски и италијански јазик. Три години по преселувањето во Загреб, се пријавил на аудиција за најавувачи во Радио Загреб и ја добил работата.

По завршувањето на воениот рок, во 1963 година почнал да работи во „Телевизија Загреб“, каде што две години подоцна станал водител на квизот со Јасмина Никиќ. Тој е најпознат по водењето на „Квискотека“, најпопуларниот хрватски квиз на сите времиња, од 1984 до 1995 година.

Иако се пензионира во 2002 година, од 2006 до 2007 година беше водител на камбек-сезоната на „Квискотека“ на „Нова ТВ“. И по пензионирањето, тој беше баран и на телевизија и на фестивали.

Можете да прочитате

Подгответе се – Доаѓа ретрограден Меркур во периодот од 5 до 28 август

Македонија ја доби новата музичка ѕвезда: Талентираниот тинејџер Наум Бумбарески е победник во “Пат до Ѕвездите”

Домашни билки благотворни за опуштање, одмор и поцврст сон