Утрински Весник
Свет

Објавени видеа од местото на хеликоптерската несреќа во Киев, расте бројот на жртви

Објавени видеа од местото на хеликоптерската несреќа во Киев, расте бројот на жртви

Најмалку 18 лица, од кои три се деца загинаа во хеликоптерската несреќа во близина на Киев каде животот го загуби и украинскиот министер за внатрешни работи. Денис Монастирски.  Во хеликоптерот, според извештаите, биле неговиот заменик Евген Џенин и државниот секретар.

dobivaj vesti na viber

Хеликоптерот се урна во близина на градинка во украинскиот град Бровари.

Гувернерот на Киев извести дека децата во моментот на падот на хеликоптерот биле во градинката.

„Трагедија во Бровари. Зголемен е бројот на жртвите. Во 10:30 часот — 18 мртви, меѓу кои три деца. Познато е дека има 29 повредени, од кои 15 деца. На жртвите им била укажана сета потребна помош. Сите служби за итни случаи се на лице место“, рече тој.

На социјалните мрежи кружат видеа и фотографии на кои се гледаат делови од хеликоптерот и спасувачката екипа.

Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат дека зградата гори.

Можете да прочитате

Убиена американска политичарка, ФБИ покрена итна истрага

Помпео: Путин немаше да ја нападне Украина доколку Трамп сè уште беше претседател

Америка откри уште еден „кинески шпионски балон“