Утрински Весник
Балкан

Објавена листата на најзагадени градови во Европа во 2023: Два македонски града се во топ 10

Tetovo.jpg

Светот на статистиката објави листа на најзагадени градови во Европа во 2023 година. Во топ 10 се и два македонски града.

Ниту земјите од регионов не поминаа подобро. Србија, Босна и Херцеговина исто така имаат по два „претставници“ а Црна Гора еден. Од другите европски земји во Топ 10 е единствено Италија.

Лидер на табелата е Плевља, а потоа следуваат италијанските Торкиароло, Тузла и Зеница (Босна и Херцеговина), италијанската Чеглие Месапика, потоа Бијело Поље (рна Гора), Струмица и Тетово се 7-ми и 9-ти), додека два града од Србија , Чачак и Врање, се на самиот заден дел од табелата.

Во продолжение погледнете ја листата на топ 10 најзагадени градови во Еропа во 2023 година:

Можете да прочитате

Земјотрес ја стресе Црна Гора: Каде е епицентарот?

Страшна сообраќајка во Грција: 4 мртви, 3 повредени

11годишно момче со велосипед падна сид висок три метри на Калемегдан во Белград