Утрински Весник
Спорт

Ново гол-шоу на Аталанта, овојпат во Купот на Италија

Ново гол-шоу на Аталанта, овојпат во Купот на Италија

Аталанта се пласираше во четврт-финалето на Купот на Италија со ново гол-шоу во Бергамо, победувајќи ја Специја со 5:2, неколку дена откако со 8:2 ја декласираа Салернитана во текот на викендот. Следен противник на Аталанта е Интер.

dobivaj vesti na viber

Аталанта дојде до рано водство со двата гола на Адемола Лукмаан во 10. и 12. минута. Специја се вратија во 14. минута преку убавиот гол на шведскиот ветеран Албин Екдал. Во 27. минута Аталанта врати два гола предност со голот на Ханс Хатебер, но пред полувремето, Специја повторно врати еден гол, кога по лошата реакција на одбраната Даниеле Верде намали на 3:2.

Во второто полувреме, „Ла деа“ ја покажа силата со прекрасниот гол на Расмус Хојлунд (72.) и со автоголот на Итан Емпаду во финишт на мечот.

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026

Италијанско трио тргнува по потписот на Илкај Гундоган