Утрински Весник
Свет

Вучиќ и Пленковиќ се сретнаа во Давос: Неопходни се напори за решавање на отворените прашања

Вучиќ и Пленковиќ се сретнаа во Давос: Неопходни се напори за решавање на отворените прашања

Српскиот претседател Александар Вучиќ и хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ се сретнаа во Давос, каде што учествуваат на годишниот состанок на Светскиот економски форум.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на Србија на својот Инстаграм профил објави фотографија со следнава опис:

„Многу коректен разговор за српско-хрватските односи. Верувам дека во периодот пред нас ќе успееме да напредуваме и на економски и на политички односи“.

View this post on Instagram

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav)

Хрватскиот премиер по средбата со претседателот Вучиќ рече дека разговарале за билатералните односи и европскиот пат на земјите од Западен Балкан.

„За време на Светскиот економски форум во Давос, разговарав со претседателот на Србија, Вучиќ, за билатералните односи и европскиот пат на соседните земји. Заедно со политиката на дијалог и смирување на тензиите, неопходно е да се направат дополнителни напори за решавање на отворените прашања“, напиша Пленковиќ на Твитер.

Можете да прочитате

Столтенберг: Русија да дозволи инспекција на нуклеарни постројки

Германија одобри испраќање постари тенкови во Украина

Вучиќ: Србија не сака да влезе во НАТО, но љубоморно ја чува својата воена неутралност