Утрински Весник
Спорт

Нова бугарска провокација: Навивачите на ЦСКА Софија не сакаат меч со Македонија ЃП

Нова бугарска провокација: Навивачите на ЦСКА Софија не сакаат меч со Македонија ЃП

Навивачите на ЦСКА Софија, таканаречени „Трибина Сектор Г“, упатија апел до управата на клубот да не игра пријателски натпревар со Македонија ЃП на 29. јануари. Ова е втор пријателски меч што најверојатно ќе биде откажан, откако и Пирин го откажа тестот против ФК Скопје.

dobivaj vesti na viber

Тие отидоа и предалеку, па објавија карта на која Македонија е дел од Бугарија.

„Ќе ја искористиме нашата трибина да ги повикаме раководните фактори во нашиот сакан клуб да ја откажат претстојната контрола на 29 јануари со ФК Македонија Ѓорче Петров. Вето за антибугарштината! Силно веруваме дека нашиот национален интерес и достоинство немаат алтернатива. Бугарија пред се!“, истакнаа навивачите на Фејсбук.

Можете да прочитате

Бензема и Вини за голема победа во продолженија во жестокото мадридско дерби

Билбао ја освои „Месталја“ за полуфинале во Кралскиот куп

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ по драматични продолженија