Утрински Весник
Свет

Папата Франциско: Да се ​​биде хомосексуалец не е кривично дело

Папата Франциско: Да се ​​биде хомосексуалец не е кривично дело

Папата Франциско изјави дека законите кои ја криминализираат хомосексуалноста се неправедни и истакна дека „Бог ги сака сите свои деца какви што се“.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за АП, тој ги повика католичките бискупи кои ја поддржуваат легислативата да ги поздрават ЛГБТ луѓето во црквата.

– Да се ​​биде хомосексуалец не е кривично дело – рече тој и додаде дека во некои делови од светот католичките бискупи поддржуваат закони кои ја криминализираат хомосексуалноста или дискриминираат ЛГБТК заедницата.

Според него, особено владиците мора да поминат низ процес на промени.

– Треба да бидат нежни, како што е Господ за секој од нас – рече Папата.

Зборувајќи за законите со кои се криминализира ЛГБТК популацијата, папата рече дека Католичката црква може и треба да работи за да се стави крај на тоа и дека хомосексуалците мора да бидат добредојдени во Католичката црква и да се почитуваат и дека не треба да бидат маргинализирани или дискриминирани.

– Сите сме Божји деца и Бог не сака такви какви што сме и поради силата за која секој од нас се бори за своето достоинство – рече Папата.

Можете да прочитате

(Видео) Масовна тепачка на жени во авион

Убиена американска политичарка, ФБИ покрена итна истрага

Помпео: Путин немаше да ја нападне Украина доколку Трамп сè уште беше претседател