Утрински Весник
Спорт

Неверојатен подвиг на хрватската пливачка Дина Левачиќ

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Дина Левачиќ го преплива Куковиот теснец во Нов Зеланд и на тој начин влезе во историјата. Таа стана најмладата пливачка која ја преплива „Седумте на океанот“, како што се нарекуваат седумте најпознати теснеци во светот.
Левачиќ го објави својот успех во вторник околу 7 часот по средно-европско време. Таа го прослави и својот 27 роденден.

dobivaj vesti na viber

Рекордот претходно го држеше Австралиецот Томас Пемброк, кој ги преплива сите седум канали во 2018 година на 29 годинишна возраст.

Куковиот теснец е широк 23 километри, а Дина успеа да го преплива за 11 часа.

Покрај нејзините потфати во Нов Зеланд, Левачиќ го преплива Каналот Каталина во Калифорнија (2017), Ла Манш (2017), Молокаи на Хаваи (2018), Цугару во Јапонија (2019), Гибралтарскиот мореуз (2022) и Северниот канал.помеѓу Северна Ирска и Шкотска (2022).

Можете да прочитате

Надал за првпат елиминиран во првото коло на Ролан Гарос

Конте станува најплатениот тренер во Серија А

Синер ја помина првата пречка на Ролан Гарос