Утрински Весник
Спорт

Не помогна ниту Кампацо – Звезда падна во Барселона

Не помогна ниту Кампацо – Звезда падна во Барселона

Надежите на Црвена звезда за плејоф во Евролигата полека се гаснат, откако и покрај фантастичната партија на Факундо Кампацо, загубија со 85:79 од Барселона.

dobivaj vesti na viber

Кампацо постигна 24 поени, Филип Петрушев додаде 12, а двоцифрени беа и Митровиќ и Бентил (по 11 поени), но тоа не беше доволно да се сопре Барселона во последната четвртина. Никола Миротиќ и Јан Весели уфрлија по 21 поен за каталонскиот клуб, а Томаш Саторански имаше 13 поени и 5 асистенции.

Со овој пораз, Звезда има 12-17 скор и се наоѓа на 14. место на табелата, додека Барсеона има 19-10 скор за второ место.

ЕВРОЛИГА, 29.КОЛО
Барселона – Црвена звезда 85:79 (18:15, 22:21, 17:21, 28:22)
Баерн Минхен – Алба Берлин 75:76 (14:20, 23:18, 21:18, 17:20)

Можете да прочитате

Фулкруг двоен стрелец за Германија против Перу

Реновираната Шпанија блесна против Норвешка, Велс ја изненади Хрватска на „Пољуд“

Ново признание за Меси, репрезентативната база на Аргентина ќе го носи неговото име