Утрински Весник
Свет

Другарките ја избодеа Луиза во шума, а ден подоцна објавиле видео на ТикТок: Нови детали од злосторството во Германија

Другарките ја избодеа Луиза во шума, а ден подоцна објавиле видео на ТикТок: Нови детали од злосторството во Германија

Германските ученички кои ја убиja својата 12-годишна соученичка, наводно објавиле застрашувачко видео од себе како танцуваат на TikTok, еден ден откако ја избоделе жртвата повеќе од 30 пати во случај што ја шокираше Германија.

dobivaj vesti na viber

Шокантните видеа на социјалните мрежи излегоа на виделина за време на истрагата на новинарот на VELT, кој откри дека едно од видеата од танцот било поставено во неделата, денот кога била пронајдена жртвата – позната само како Луиза поради строгите германски закони за приватност.

Девојчињата убијци, на возраст од 12 и 13 години, наводно, објавиле и видео во кое молат за помош да се најде Луиза во саботата, откако таа „исчезнала во 17 часот“, знаејќи точно каде ќе биде пронајдено телото на ученичката откако била избодена до смрт.

Телото на Луиза беше пронајдено во локва крв во шумска област во близина на градот Фројденберг во западната покраина Северна Рајна-Вестфалија во неделата, откако таа беше избодена повеќе од 30 пати.

Оттогаш се дозна дека Луиз, која исчезна откако го напуштила домот на 13-годишното девојче во Фројденберг, била убиена од нејзините соученици „од одмазда“ откако таа кажала дека била малтретирана со месеци, пишува германскиот весник „Билд“.

„Профилите на социјалните мрежи на девојките сега се вон интернет мрежа“, изјави портпаролот на полицијата во петокот, 17 март.

Луиз исчезна во саботата попладне, на 11 март, по преспивање кај 13-годишна пријателка. Иако се познавале со години, заедно се возеле во училишниот автобус, па дури и биле во ист клас на училиште. Подоцна истиот ден, 12-годишното девојче се приклучило и триото отишло во блиската шума. Таму наводно ја избоделе Луиза повеќе од 30 пати.

Телото на Луиза било пронајдено во шумата следниот ден, на 12 март, откако нејзините родители пријавиле дека девојчето исчезнало во саботата попладне, што предизвикало голема полициска потрага во областа.

„Двете девојки, кои ги забележал сосед додека шетале во шумата со Луиз, „дадоа изјави за тоа и на крајот го признаа делото“, рече Флоријан Локер, началник на полицискиот оддел за убиства во Кобленц.

Можете да прочитате

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Путин: Распоредуваме тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Невреме во Хрватска, град и снег ги побеле населбите покрај Јадранот