Утрински Весник
Спорт

Наполи го сака Нагелсман за нов тренер

Наполи го сака Нагелсман за нов тренер

Италијанскиот шампион Наполи најверојатно ќе се раздели со тренерот Лучијано Спалети, кој по 33 години го донесе „скудетото“ во Неапол. Претседателот Аурелио де Лаурентис ја искористи клаузулата и автоматски го продолжи неговиот договор што не му се допадна на стратегот кој смета дека требало прво да биде известен за ваквиот потег. По ова, односите меѓу Спалети и клубот се сериозно нарушени.

dobivaj vesti na viber

Ова придонесе раководството веќе да размислува за нови решенија. Италијанските медиуми првично ги најавија Антонио Конте и Рафаел Бенитез како можни кандидати, но „Кориере дело Спорт“ ја донесе веста дека сепак Јулијан Нагелсман е првата желба на Наполи.

Според информациите, Аурелио де Лаурентис веќе имал првични разговори со Нагелсман, и тој е расположен за соработка, но прво треба да биде разрешена ситуацијата со Лучијано Спалети. Тој најавил заминување, но сѐ уште не раскинат неговиот договор со „наполитанците“.

Можете да прочитате

(Видео) Среќна „седумка“ за Севилја во Лига Европа, прв пораз во финале за Мурињо!

(Видео) „Ајронмен“ Ѓоковиќ со нова победа во Париз

Македонија со одлична победа над Белгија во Златната европска лига