Утрински Весник
Спорт

Наполи без мака во Салерно, сега имаат +12 на врвот на табелата!

Наполи без мака во Салерно, сега имаат +12 на врвот на табелата!

Наполи стигна до уште една победа, 16-та во 19 кола во Серија А, триумфирајќи со 0:2 кај Салернитана за да се одвојат на фантастични 12 поени пред актуелниот италијански шампион, Милан (со натпревар помалку). Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас, повторно ја доби довербата на тренерот Лучано Спалети, стартувајќи го мечот против тимот кој неодамна го отпушти тренерот Давиде Никола, за два дена подоцна да го врати на позицијата.

dobivaj vesti na viber

Џовани ди Лоренцо успеа да го скрши отпорот на Салернитана во судиското продолжение во првото полувреме, пред Виктор Осимен со својот 13-ти гол во Серија А оваа сезона во 48. минута ја осигура победата. Наполи имаше постојана контрола на мечот од почеток до крај и не дозволи Салернитана да се обиде да направи камбек.

Наполи имаат 50 поени на врвот на табелата пред Милан со 38 и Интер со 37 поени. Салернитана е на 16. место со 18 поени, шест над зоната за испаѓање.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-42415”));

Standings provided by Sofascore

Можете да прочитате

Столе Димитриевски со „сува мрежа“, Рајо гледа и кон ЛШ

Сампдорија испушти победа што живот значи

Карлос Кеирош нов селектор на Катар