Утрински Весник
Свет

Напад на Хезболах врз северот на Израел, едно лице тешко повредено

Screenshot 2024 07 07 124329.jpg

Едно лице е тешко рането во денешниот ракетен напад на Хезболах врз северен Израел, соопшти израелската медицинска служба.

Брзата помош соопшти дека 28-годишникот е повреден во Долна Галилеја и дека е префрлен во медицински центар во тешка состојба, пишува „Тајмс оф Израел“. Според првите проценки на израелската армија, денеска од Либан кон северот на Израел биле истрелани десетици ракети.

Ракетниот напад предизвика пожари во неколку области на северот на Израел, според Тајмс оф Израел. Нападот доаѓа откако истакнат член на Хезболах беше убиен во вчерашниот напад на израелско беспилотно летало во североисточниот дел на Либан, пренесува Танјуг.

Можете да прочитате

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Девојче паднало од тераса додека нејзините родители спиеле во собата во Шпанија

Пентагон: Русија и Кина ја интензивираат соработката на Арктикот