Утрински Весник
Спорт

На следниот мундијал ќе има 48 учесници, но тоа нема многу да го олесни патот за Македонија

На следниот мундијал ќе има 48 учесници, но тоа нема многу да го олесни патот за Македонија

Следното Светско првенство во фудбал кое ќе се одржи во САД, Мексико и Канада, ќе внесе и голема новина, пред се за бројот на учесниците. На тоа натпреварување ќе има 48 селекции, што однапред ќе влијае и на изгледот на квалификациите.

dobivaj vesti na viber

Посебно е интересно што Европа наместо досегашните 13 ќе даде 16 претставници.

Според сегашниот модел, десетте победници на групите би обезбедиле директно учество. Вицешампионите би играле плеј-оф со уште две најдобри селекции од Лигата на нации.

Идејата која најверојатно ќе заживее и ќе ја поддржи УЕФА, се однесува на формирање на 12 квалификациски групи со четири или пет екипи.

Победниците би оделе директно, а преостанатите четири учесници од Европа би се решавале во бараж.

Аргентина годинава ја освои титулата светски првак, а овој модел на квалификации во голема мера го одредува патот и за репрезентацијата на Македонија до Мундијалот.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања