Утрински Весник
Магазин

Снимањето на „Rust“ ќе продолжи со Болдвин во главната улога

Снимањето на „Rust“ ќе продолжи со Болдвин во главната улога

Снимањето на вестернот „Rust“ со Алек Болдвин во главната улога ќе продолжи, изјави во понеделникот адвокат на продукцијата, неколку дена откако обвинителите соопштија дека ќе го обвинат актерот за фаталното пукање во кое загина снимателот Халина Хачинс.

dobivaj vesti na viber

Болдвин ќе продолжи да го игра дедото на Харланд Руст, а Џоел Соузда ќе се врати да го режира „Rust“ откако беше ранет во пукотницата во октомври 2021 година, изјави Мелина Спадоне, адвокатка на продукцијата.

Сопругот на починатата кинематографка, Мет Хачинс, останува извршен продуцент, рече таа.

„Филмот ќе биде завршен“, се вели во соопштението на Спадоне.

Хачинс беше убиена на филмски сет во близина на Санта Фе, Ново Мексико, кога пиштолот што го испука Болдвин испука жив куршум кој исто така ја погоди Соуза.

Окружниот обвинител Мери Кармак-Алтвис во четвртокот изјави дека има намера да ги обвини Болдвин и напаѓачот од филмот, Хана Гутиерез-Рид, за две точки за „убиство од небрежност“.

Болдвин постигна договор со семејството Хачинс во октомври, според кој Хачинс ја презема продуцентската улога, а снимањето продолжува овој месец.

Болдвин ја негира одговорноста за пукањето. Тој рече дека никогаш не треба да се дозволуваат живи куршуми на филмски сет и дека ракувачите со оружје се одговорни за огнено оружје.

Сега, истрагата од Канцеларијата на шерифот во Санта Фе мора да открие како вистинските куршуми влегле на филмскиот сет.

Правните аналитичари велат дека обвинителите ќе се соочат со тешка битка обвинувајќи го Болдвин без доказ дека знаел дека има живи куршуми и дека не презел никакви мерки на претпазливост.

Можете да прочитате

Анистон вежба во 3 часот наутро за да ја одржува витата фигура

Шерон Стоун го краси црвениот тепих на годишната гала на Клајв Дејвис

(Видео) Антонио Бандерас открива дека неговиот лик во „Индијана Џонс 5“ е сојузник