Утрински Весник
Македонија

На Косово да не му се случи Босна – Ахмети со апел до меѓународната заедница

На Косово да не му се случи Босна – Ахмети со апел до меѓународната заедница

Меѓународната заедница да не го повтори случајот со Босна и Херцеговина во договорот за помирување помеѓу Косово и Србија. Ваква порака испрати претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети од настан во тетовско Селце, коментирајќи ја  претстојната средба во Охрид помеѓу косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ.

dobivaj vesti na viber

Ахмети ги охрабрува косовските власти, премиерот, претседателот на Собранието и претседателот, пратениците и опозицијата на 18 март во Охрид да се донесе стабилна и правична одлука за Косово конечно влегува на патот без враќање на интеграциите во светските структури на ОН, НАТО и ЕУ.

„Ги охрабруваме властите без двоумење да одлучат за иднината на Косово и тие го имаат нашиот грб. Апелираме и до меѓународната заедница, до посредниците за овој договор за помирување, да не се случи случајот со Босна, каде Босна е нефункционална држава и лош пример, затоа секое решение што ќе се постигне на 18 март во Охрид, треба да биде во служба на решението, траен мир и во целосна согласност со авторитетот на Косово како легитимен претставник на илјадници и илјадници жртви“ изјави Ахмети.

 

Можете да прочитате

Зградата на МНР светна во боите на Германија по повод посетата на Бербок

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

ВМРО-ДПМНЕ по изјавата на Касами: Тетово е срцето на Македонија и никогаш нема да биде центар само на една заедница