Утрински Весник
Спорт

МЗТ Скопје немаше проблеми против Куманово

МЗТ Скопје немаше проблеми против Куманово

Кошаркарите на МЗТ Скопје славеа убедлива победа (66:88) на гостувањето во Куманово 2009. Домаќинот парираше две четвртини, но потоа потклекна пред поквалитетниот ривал.

dobivaj vesti na viber

Првата четвртина им припадна на кумановци со 27:23, а МЗТ Скопје намали до одморот и на полувреме заима со поен негатива возврати (41:40).

Сепак, потоа МЗТ Скопје уфрли во поголема брзина и ја доби третата четвртина со 28:17, а потоа продолжи безмилосно и во последниот период, со нова серија за убедлив триумф.

Кеандре Кук постигна 17 поени за победникот, а Дамјан Стојановски имаше 14 поени.

Марјановиќ од Куманово со 21 поен беше најефикасен на натпреварот.

Можете да прочитате

Катарците и Ретлкиф со „подобрени“ понуди за Јунајтед, акциите на берзата скокнаа!

Швјонтек се повлече од Мајами, се повредила кашлајќи

„Хитлерсон“ и неговите другари добија доживотна суспензија