Утрински Весник
Македонија

Најчевска: Не треба амабасади да прават црни листи, проблемите во државата може да ги решат паметни луѓе

Најчевска: Не треба амабасади да прават црни листи, проблемите во државата може да ги решат паметни луѓе

-Не сакам бре американската амбасадорка да ми прави црни листи на корумпирани политичари. Не сакам ниту еден странски амбасадор да ги решава проблемите во мојата држава. Сакам луѓе со два грама мозок кој знаат што прават, умеат и го прават она за што се избрани и платени, – пишува професорката Мирјана Најчевска во нејзиниот Фејсбук статус.

dobivaj vesti na viber

Таа бара целосно преуредување на администрацијата на сите нивоа со соодветен кадар, како и преиспитување на вработувањата во администрацијата и на имотот на политичарите.

Според неа, на Македонија ѝ се потребни само 7 министерства и 30 општини, а се залага за распуштање на сите управни и надзорни одбори.

Можете да прочитате

Патот кон ЕУ гарантира демократски и економски развој, за борбата против корупцијата ни треба и поддршката на САД

Маричиќ: ВМРО-ДПМНЕ и Левица се две страни на еден ист медал и не гледам никаква разлика во нивните ставови

ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди визија и сериозна програма, најавува Муцунски