Утрински Весник
Спорт

Лина Ѓорческа поразена во финалето на турнирот во Куршумлиска Бања

Лина Ѓорческа поразена во финалето на турнирот во Куршумлиска Бања

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да стигне до пехарот на ИТФ фјучерс турнирот во Куршумлиска Бања, Србија. Таа загуби во финалето од руската тенисерка Јулија Андреева со 2:0 во сетови.

dobivaj vesti na viber

Ѓорческа не можеше да пронајде ритам во првиот сет и го загуби убедливо, со 6:1 во гемови, а во вториот даде посилен отпор, но на крајот Андреева го доби со 6:4.

Лина Ѓорческа сепак имаше добар настап на турнирот вреден 25.000 долари и се очекува да забележи напредок на најновиот ВТА ранкинг.

 

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема