Утрински Весник
Свет

Лидерите на Г7: Украина има буџетска поддршка за годинава и почетокот на следната

Лидерите на Г7: Украина има буџетска поддршка за годинава и почетокот на следната

Лидерите на Групата седум објавија дека се погрижиле Украина да ја има потребната буџетска поддршка за оваа година и почетокот на 2024 година, бидејќи ја обновиле својата заложба за обезбедување финансиска и воена поддршка во борбата против Русија.

dobivaj vesti na viber

Тие во соопштението истакнаа дека денеска преземаат нови чекори за да се осигураат дека „нелегалната агресија на Русија против суверената држава Украина“ нема да успее и да го поддржат украинскиот народ во, како што го нарекоа „потрагата по праведен мир заснован на почитување на меѓународното право“.

Лидерите на членките на Г7 – САД, Јапонија, Германија, Велика Британија, Франција, Италија и Канада денеска се среќаваат во Хирошима, а фокусот ќе биде ставен на конфликтот во Украина и зголемената загриженост поради зголемената меѓународна моќ на Кина.

Г7 истакна дека членките „се ангажираат“ со други нации за да го избегнат протокот на нивните стоки и технологија во Русија преку трети земји, прашање што предизвикува зголемена загриженост за членките, вклучително и во Европа.

Членките на Г7 сакаат да го поттиснат секое заобиколување на санкциите што ќе и овозможат на Русија да го зголеми својот приход.

Можете да прочитате

Американски булдог го нападнал сопственикот на игралиште во Англија: реагирала и полицијата

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една

Бебе починало откако родителите го оставиле три часа во жежок автомобил во Флорида