Утрински Весник
Спорт

Хоселу, по 11 години, се враќа во Реал, ќе му биде резерва на Бензема

Хоселу, по 11 години, се враќа во Реал, ќе му биде резерва на Бензема

Реал Мадрид во Еспањол најде напаѓач кој треба да му биде замена на Карим Бензема. Шпанските медиуми тврдат дека по завршувањето на сезоната, на „Сантијаго бернабеу“ ќе пристигне 33. годишниот Хоселу.

dobivaj vesti na viber

Телевизијата „Ел Чирингито“ и платформата „Релево“, објавија дека Реал, во летниот преоден рок нема донесе голема ѕвезда во нападот, што некако беше очекувано, бидејќи Бензема поради поверди пропушти многу натпревари оваа сезона.

Хоселу ја започна својата кариера во Селта, но како тинејџер пристигна во „кралскиот клуб“ за кој одигра само еден натпревар во првиот тим во Ла Лига, во сезоната 2011/12.

И покрај годините, напаѓачот дури неодамна стана репрезентативец на Шпанија, откако новиот селектор Луис де ла Фуенте го повика на европските квалификации во март. Овој веднаш се „заблагодари“ со два гола.

Оваа сезона Хоселу постигна 16 гола и додаде четири асистенции во дресот на Еспањол. Неговиот клуб, сепак, е на чекор од испаѓање, што може да го олесни неговиот евентуален на „Сантијаго Бернабеу“.

Можете да прочитате

(Видео) Среќна „седумка“ за Севилја во Лига Европа, прв пораз во финале за Мурињо!

(Видео) „Ајронмен“ Ѓоковиќ со нова победа во Париз

Македонија со одлична победа над Белгија во Златната европска лига