Утрински Весник
Спорт

Лајпциг падна Бохум, Волфсбург го испрати Штутгарт на последното место

Лајпциг падна Бохум, Волфсбург го испрати Штутгарт на последното место

Фудбалерите на Бохум направија голем чекор кон опстанкот во Бундеслигата откако го совладаа Лајпциг со 1:0 во 25. коло.

dobivaj vesti na viber

Решавачкиот гол го постигна српскиот репрезентативец Ерхам Машовиќ во 48. минута.

Лајпциг имаше неколку одлични шанси на крајот од натпреварот, блескаше голманот Мануел Риман, а Андре Силва дури ја погоди стативата во третата минута од судиското надополнување.

По вториот последователен триумф, домашната екипа е 14. на табелата со 25 бодови, четири помалку од Херта која е во зоната за испаѓање, додека Лајпциг со 45 бодови се израмни на третото место со Унион Берлин и Фрајбург, овие два тим имаат натпревар помалку.

Хофенхајм на домашен терен ја победи Херта со 3:1, Волфсбург со 1:0 победи во Штутгарт и го закова домаќинот на последното место, додека Аугсбург и Шалке ги поделија бодовите играјќи 1:1.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром