Утрински Весник
Спорт

Салах е подготвен да го напушти Ливерпул

Салах е подготвен да го напушти Ливерпул

Мохамед Салах стана рекордер на Ливерпул по бројот на постигнати голови во Премиер лигата (129), откако двапати погоди при демолирањето на Манчестер Јунајтед од 7:0. Египетскиот напаѓач одигра вкупно 293 натпревари за Ливерпул, чиј член е од 2017 година, постигна 178 гола и забележа 74 асистенции.

dobivaj vesti na viber

Прашање е колку ќе ги подобри овие бројки, бидејќи неколку медиуми тврдат дека Салах сака да го напушти клубот по завршувањето на сезоната.

Минатото лето Садио Мане го напушти Ливерпул, а Роберто Фирмино ги брои последните денови на „Енфилд“. Бразилецот ќе замине како слободен играч. Доколку клубот го нашпушти и Салах тоа ќе биде голем удар за „црвените“.

Се наведува и дека желбата на Салах е да замине во шпанската Ла Лига. Во овој контекст најмногу се споменува Реал Мадрид. Салах има договор со Ливерпул до крајот на јуни 2025 година.

Можете да прочитате

Зинченко благодарен на Уфа, но не сака ниту да го спомене името Русија

Како пилешкото кари ја „десеткуваше“ холандската репрезентација

Англиските играчи шокирани од изведбата на нивната химна