Утрински Весник
Македонија

Кривична против скопјанец, криумчарел мигранти

Кривична против скопјанец, криумчарел мигранти

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против 40-годишниот П.Р. од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

– На 10.09.2023 првопријавениот, во патничко возило „форд“, прифатил осум илегални мигранти без документи додека, пак, две други лица, кои управувале патнички возила „сеат толедо“ и „хјундаи“, имале улога на претходница. Откако дознал дека е следен од полициски службеници – првопријавениот застанал на регионалниот пат с.Прдејци-с.Смоквица и од возилото ги симнал мигрантите, соопшти МВР.

Можете да прочитате

(Видео) Стоилковски: Дали Артан Груби ја уортачи Македонија со бугарски мафијаш, кој се наоѓа во притвор?

Лица од Битолско фатени додека сечеле доводен бакарен кабел за напојување со електрична енергија

Почнува новата редовна авиолинија Скопје – Љубљана