Утрински Весник
Спорт

Крај за шкотскиот „Брејвхарт“! Мареј поразен од Баутиста по вкупно 14 часа на терените во Мелбурн

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Трикратниот гренд слем шампион, шкотскиот ас Енди Мареј го заврши исцрпувачкиот настап на Австралија опен со пораз во третото коло од Шпанецот Роберто Баутист Агут. 35-годишниот Мареј, кој да потсетиме игра тенис со вештачки колк, веќе одигра два маратонски мечеви во Мелбурн, каде што двапати стигна до финалето.

dobivaj vesti na viber

Овојпат, мечот траеше „само“ 3 и пол часа, и на крајот Баутиста стигна до 6:1/6:7(7)/6:3/6:4 победа на „Маргарет Корт“ арената. Со ова, Мареј вкупно помина над 14 часа на терените, откако во првото коло го победи во пет сета Матео Беретини со 6:3/6:3/4:6/6:7(7)/7:6(6), а во второто помина повеќе под 5 и пол часа на теренот во меч кој заврши во 4 часот наутро по локално време за 4:6/6:7(4)/7:6(5)/6:3/7:5 победа над Танаси Кокинакис.

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026

Италијанско трио тргнува по потписот на Илкај Гундоган