Утрински Весник
Спорт

Ѓорческа елиминирана од првата носителка на турнирот во Оточец

Ѓорческа елиминирана од првата носителка на турнирот во Оточец

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа загуби од Романката Ирина Бара во четврт-финалето на турнирот во Оточец. Таа доживеа пораз од 0:2 во сетови (5:7, 0:6).

dobivaj vesti na viber

Романката Бара е прва носителка на турнирот и успеа да се врати во игра во првиот сет, иако Ѓорческа прва направи брејк. На крајот го комплетира сетот со 7:5 во гемови.

По ова, играта на македонската тенисерка комплетно се распадна, па во вториот сет не успеа да освои ниту еден гем.

Ѓорческа останува да настапува во игра на двојки на турнирот.

Можете да прочитате

Франческо Бањаја потпиша нов договор со Дукати

Се отвора позиција за Ферстапен да се пресели во Мерцедес !?

УЕФА потврди: Од следната сезона нов формат на европските купови