Утрински Весник
Македонија

Казни за 40 возила кои вршеле јавен превоз: 14 имале неисправни сопирачки

30 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици, 23 на вонреден технички преглед

Во текот на вчерашниот ден во периодот од 07.00 до 12.00 часот била спроведена акциска контрола на територијата на државата за санкционирање на прекршоци на возила со кои се врши јавен превоз на патници.

dobivaj vesti na viber

При контролата санкционирани се 40 прекршоци, од кои 14 поради неисправен уред за запирање.

Упатени на вонреден технички преглед биле 172 автобуси и други возила кои вршат јавен превоз на патници. За време на контролата констатирани и законски санкционирани се и 115 други видови на сообраќајни прекршоци, соопшти МВР.

Најавија дека сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Навремено да се проверува техничката исправност на возилата и навремено да бидат отстранети евентуалните недостатоци, велат надлежните.

Можете да прочитате

И во сурово млеко во една од поголемите млекари е детектиран афлатоксин М1, вели ВМРО-ДПМНЕ

Времето денеска сончево со слаб ветер

Џафери поднесе Предлог Деловник за работа на Собранието