Утрински Весник
Спорт

Филкруг е пред трансфер во Борусија Дортмунд

Филкруг е пред трансфер во Борусија Дортмунд

Борусија Дортмунд е блиску до реализција на трансферот на напаѓачот на Вердер, Никлас Филкруг. Германските медиуми пишуваат дека 30. годишникот треба да се пресели во Дортмунд за отштета од 15 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

Филкруг беше одличен минатата сезона во Бундеслигата и за тимот од северот на земјата одигра 28 натпревари и постигна 16 голови во елитното натпреварување на германскиот фудбал.

Како што пренесува германски „Спорт1“, Фикруг треба да потпише тригодишен договор, но финансиските детали се уште не се договорени.

Филкруг ја започна кариерата во Вердер, но по потешкиот пат дојде и до дресот на националниот тим. Кариерата ја започна во Вердер, потоа беше позајмен во Гројтер Фирт, а играше и за Нирнберг и Хановер, пред повторно да им се приклучи на Вердер Бремен во 2019 година.

Филкруг од 2022 година е дел од германската репрезентација со која учествуваше на Светското првенство во Катар. Во репрезентацијата одигра 9 натпревари и постигна 7 голови.

Можете да прочитате

Најмалку три недели пауза за Де Јонг

Гонзалес го продолжи договорот со Фиорентина

Винисиус се враќа