Утрински Весник
Спорт

Капитенот на следниот противник на ПСЖ е нивни ултрас: Дали да го фаулирам Мбапе, ќе треба за Баерн?

Капитенот на следниот противник на ПСЖ е нивни ултрас: Дали да го фаулирам Мбапе, ќе треба за Баерн?

Капитенот на францускиот шестолигаш Пеј де Касел, Алексис Змијак, признава дека е пред голема дилема пред вечерашниот меч од Францускиот куп против Пари Сен-Жермен, бидејќи припаѓа на Ултрасите на францускиот гигнт.

dobivaj vesti na viber

34-годишниот електричар по професија, Змијак, ќе се судри против тимот чиј страствен навивач е и сега е во дилема колку да оди остро во дуелите со Килијан Мбапе пред клучната низа мечеви за „светците“.

„Ако Мбапе дојде пред голот, дали да стартувам или не? Дали ќе си кажам: ‘Чекај, ни треба за Баерн во Лигата наа шампиони’. Ние немаме што да загубиме, тоа е меч на нашите животи и за мене е необично да се најддам во ваква ситуација. Јас се приклучив на CUP (Collectif Ultras Parisiens) пред две години, бидејќи сакав да бидам меѓу ултрасите, кои живеат фудбал со страст. Кога ќе одам на ‘Паркот на принцовите’, тоа е меѓу нив“, вели Змијак за „Ле паризиен“.

Можете да прочитате

Столе Димитриевски со „сува мрежа“, Рајо гледа и кон ЛШ

Сампдорија испушти победа што живот значи

Карлос Кеирош нов селектор на Катар