Утрински Весник
Култура

„Као какао“ на легендарните „Леб и сол“ повторно на винил, во издание на Croatia Records

„Као какао“ на легендарните „Леб и сол“ повторно на винил, во издание на Croatia Records

По 35 години, Croatia Records повторно го објави на винил музичкиот бестселер „Као какао“ на легендарните „Леб и сол“

dobivaj vesti na viber

Македонската супергрупа „Леб и сол“ во 1987 година го издаде „Као какао“, едно од најзначајните музички дела во екс-ЈУгословенската дискографија.

По повод 35 години од објавувањето на култниот албум, издавачката куќа Croatia Records со гордост го претставува ексклузивното винилно реиздание на „Као какао“. Албумот, кој остана неверојатно актуелен до ден денес („Какао со врвен квалитет“), повторно е достапен во физичка форма, на 180-грамскиот винил, режан со половина брзина (half speed технологија), во студиото Abbey Road во Лондон.

Освен Half-speed мастерингот, направен од Мајлс Шоуел, изданието вклучува богата книгичка со фотографии од Георги Христовски, архивски фотографии од Croatia Records и придружни текстови.

Иако беше издаден во 1987 година, бендот почна да експериментира со идеи за нов студиски албум неколку години порано. По албумите „Калабалак“ (1983) и „Тангента“ (1984), издадени за Југотон, следеше „Звучни зид“ (1986), албум со песни кои во меѓувреме, беа напишани специјално за театар, филм и телевизијa.

Групата, ќе признаат членовите, минуваше низ прилично кризен период од 1985 година, а евентуалниот неуспех на планираното студиско издание секако ќе означeше распад на уште еден рок гигант.

За да го максимизираат потенцијалот на новиот материјал, бендот во состав: Влатко Стефановски, Бодан Арсовски и Гарабет Тавитјан, одлучува да го покани младиот виртуоз на клавијатури Кирил Џајковски, кој станува постојан член, а покрај него, на снимањето се приклучуваат и саксофонистот Гоце Мицанов, пејачките Беби Дол и Ана Костовска, гајдашот Рони Ватен и перкусионистот Мишко Михајловски.

Целиот материјал е снимен во познатото М-2 студио на Радио-телевизија Скопје, каде меѓу другите снимаше и групата „Бијело дугме“. Албумот „Kao какao“ звучи неверојатно свежо концептуално и продукциски, па дури и според денешните продукциски стандарди е навистина извонреден албум.

За звукот на овој албум меѓу другите беше задолжен и Братислав Зафировски, кој освен за снимањето, беше заслужен и за миксот, а со Влатко и Бодан ја потпиша и продукцијата на „Као какао“.

Со ова издание „Леб и сол“ го обезбеди статусот на еден од најголемите состави во историјата на нашите простори.

Можете да прочитате

Концерт во НОБ – „Вечер со Благој Нацоски: првите 20 години“

КИЦ Битола – Конкурс за Вечер на серенади „Ах, таа серендада“ 2023

Изабела Новотни и Владимир Лазовиски актери на Театарот за деца и младинци прославуваат 30 годишен јубилеј