Утрински Весник
Свет

Непал: Пронајдени црните кутии од урнатиот авион

Непал: Пронајдени црните кутии од урнатиот авион

Спасувачите денеска открија две црни кутии од непалскиот авион кој се урна во неделата, при што загинаа најмалку 68 лица, додека останатите четворица се водат како исчезнати, пренесува Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Податоците од снимачот на глас во пилотската кабина и рекордерот на податоци за летот може да им помогнат на иследниците да утврдат што ја предизвикало падот на авионот АТР-72 во близина на градот Покар.

Службеникот на аеродромот во Катманду, Текнат Ситаула, рече дека црните кутии се во добра состојба, „барем однадвор“.

Можете да прочитате

Екс полицајци обвинети за убиство

Лавров по посетата на Африка: Русија останува посветена на извозот на храна во сиромашните земји

Трамп: Прво тенкови, па потоа нуклеарно оружје