Утрински Весник
Спорт

Калин Ивановски се пласира во четврт-финалето на турнирот во Франција

Калин Ивановски се пласира во четврт-финалето на турнирот во Франција

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски се пласираше во четврт-финалето на турнирот во Поитие, Франција, откако со 2:1 во сетови успеа да го победи домашниот тенисер Александре Реко.

dobivaj vesti na viber

Првиот сет Ивановски не го одигра според замислите и го загуби со 3:6 во гемови, но потоа сепак пронајде посакуван ритам.

Вториот сет го доби со убедливи 6:1 во гемови, а во решавачкиот трет сет беше исто така подобар и го комплетираше со 6:4 во гемови.

Можете да прочитате

Македонската репрезентација во традиционално карате на ИТКФ/ЈКА Европскиот куп освои осум златни медали

Лука Модриќ влезе во игра и по шест минути со гол му донесе победа на Реал

Ливерпул го победи Челзи и го освои трофејот во Лига купот