Утрински Весник
Свет

Израелската армија изврши жесток артилериски напад врз пограничните региони на Либан

20240403111131 Big 730x400 6.webp.webp

Израелската армија изврши жесток артилериски напад врз пограничните региони на југот на Либан, јавува Анадолија.

Според либанската новинска агенција NNA, израелската армија гранатирала градови во пограничната област со артилериски оган и тенкови од типот „Меркава“.

Според медиумот, израелските сили ги нападнале градовите Ајта ал Шааб, Рамим, Ед-Духајра, Накура и Лебеније, кои се наоѓаат на границата со Либан.

Според истиот извор, и натаму траат нападите врз пограничните региони на југот на Либан.

Тензиите се разгореа долж границата меѓу Либан и Израел поради повремена размена на оган меѓу израелските сили и Хезболах, во најсмртоносните судири од војната во 2006 година.

Пограничната тензија доаѓа во време на израелска воена офанзива на Појасот Газа во која се убиени најмалку 32.900 Палестинци, од 7 октомври, по прекуграничниот напад на Хамас.

Можете да прочитате

Њујорк тајмс: Нетанјаху го откажа одмаздничкиот напад врз Иран по телефонскиот разговор со Бајден

Околу 20.000 свињи загинаа во пожар на фарма во Германија

Вонреден состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во вторник поради нападот на Иран врз Израел