Утрински Весник
Магазин

Гугл ќе избрише милијарди податоци од пребарување во рамки на судска спогодба

Google.jpeg
300x250 (7)

Американската технолошка корпорација Гугл ќе избрише милијарди податоци од интернет пребарувањето на корисници како дел од спогодбата со која ќе се стави крај на групната тужба против компанијата.

Условите на спогодбата беа објавени за првпат во судски поднесок во Сан Франциско, пренесува Си-Ен-Ен.

Ss1

„Гугл“ мора да избрише „милиони записи со податоци“ кои произлегуваат од пребарување во „инкогнито“ режим, се вели во документот.

Ss1

Можете да прочитате

Вишната го намалува крвниот притисок

Дејвид Бекам ја изнесе на грб сопругата Викторија од роденденската забава

Една од најпопуларните атракции во Барселона „избришана“ од Гугл и Епл Мапс