Утрински Весник
Свет

Израел ги засили воздушните напади врз Рафа, тенкови се пробиваат на северот на Газа

Gaza2 1.jpg

Израелските тенкови со воздушна и копнена поддршка денеска направија дополнителен пробив во Џабалија на северот од Појасот Газа, јавуваат тамошните жители и Хамас, а јужна Рафа е исто така под воздушни напади.

Во Џабалија тенковите се движат кон центарот на кампот.

Жителите известуваат дека тенкови го гаѓаат центарот на кампот и дека се уништени десетици куќи. Израелската армија принуди стотици Палестинци да ги напуштат своите засолништа, пишува „Ројтерс“.

Во Рафа, во близина на границата со Египет, Израел ги засили воздушните напади врз источните делови на градот.

Жителите известуваат дека сега се стационирани тенкови на улицата Салахудин, која минува во источните делови на градот, а автопатот е блокиран поради жестоките борби. Се додава дека источните делови на Рафа станале град на духови. Хамас објави дека неговите борци се борат со израелските сили на улиците источно од Рафа и источно од Џабалија.

Израелската војска неколкупати ги вклучи сирените во област во близина на Газа предупредувајќи на потенцијален прекуграничен оган. Израелската војска доцна во саботата објави дека го спречила Хамас да ги обнови своите воени капацитети во Џабалија.

„Бомбардираа насекаде, дури и во близина на училиштата, во кои беа сместени бездомниците“, вели 45-годишниот Саед.

Можете да прочитате

Фајненшл Тајмс: НАТО не може да ја заштити Источна Европа

Лавров: САД и НАТО сакаат да ни кажат дека нема да запрат пред ништо, нашиот потег ќе ги вразуми

Поротата во судењето на Трамп го заврши првиот ден од расправата без да донесе пресуда