Утрински Весник
Спорт

Изненадување од Мадрид: Флорентино Перез се повлекува од кормилото на Реал

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, ќе се повлече од оваа функција во 2025 година, објави новинарот Сири Лопез, а пренесоа и други шпански медиуми.

dobivaj vesti na viber

Според овие информации, последната работа што тој треба да ја заврши во „кралскиот клуб“ ќе биде реконструкцијата на стадионот „Сантијаго Бернабеу“.

Перез во два мандати помина речиси дваесет години на чело на Реал Мадрид. Тој првпат го водеше клубот од 2000 до 2006 година, а по кратка пауза повторно се врати во 2009 година.

И двата негови мандати ќе останат запаметени по регрутирањето на најдобрите светски фудбалери во тој момент, па тимот со него на чело популарно го нарекуваа „галактикос“.

Во првиот мандат ангажираше фудбалери како Фиго, Бекам, Роналдо Назарио, Зидан, Овен… По враќањето во клубот, во првиот преоден рок ги доведе Кристијано Роналдо и Рикардо Кака.

Со него како претседател, Реал Мадрид освои 30 трофеи, од кои шест во Лигата на шампионите.

 

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања