Утрински Весник
Свет

Ирскиот премиер се извини за шегата за сексуалниот скандал на Бил Клинтон

Ирскиот премиер се извини за шегата за сексуалниот скандал на Бил Клинтон

Ирскиот премиер Лео Варадкар се извини што на шега се осврна на секс-скандалот на поранешниот американски претседател Бил Клинтон за време на говорот во Вашингтон пред новата класа практиканти на Капитол Хил.

dobivaj vesti na viber

Варадкар им раскажуваше на присутните за своето време како практикант во Вашингтон на крајот од вториот мандат на Клинтон кога некои родители, како што рече, имале причина да бидат загрижени за тоа што се случува со практикантите во Вашингтон. објави бриселскиот портал „Политико“.

Алузијата предизвика малку смеа, неколку воздишки и брзо извинување преку неговиот официјален портпарол.

Варадкар, рече портпаролот, се сеќаваше на своето време во Вашингтон како практикант пред 23 години. Тој даде несоодветна забелешка и се извинува за каква било навреда што му е нанесена некому, додаде неговиот портпарол.

Бил Клинтон беше отповикан во 1998 година под обвинение за лажно сведочење и попречување на правдата поврзани со наводите дека лажел под заклетва за аферата со приправничката во Белата куќа, Моника Левински.

Клинтон беше отповикан од Претставничкиот дом, со што стана вториот американски претседател што беше отповикан по Ендрју Џонсон.

Импичментот беше заснован на наводите дека Клинтон извршил лажно сведочење и попречување на правдата за да ја прикрие својата афера со Моника Левински, 22-годишна приправничка во Белата куќа.

 

Можете да прочитате

(Видео) Потресни сведоштва на украинските деца кои беа вратени од Русија

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени